Dumb Uln

A home for tales of personal killcounts and engagements between vast armadas, as well as the odd recounting of that time you saw an alien capship taking out a mining base while trying to parallel park.
Post Reply
Steampunk2
Star Pilot
Star Pilot
Posts: 6
Joined: Sat Jul 19, 2008 8:50 am

Dumb Uln

Post by Steampunk2 »

I dunno if its a glitch or its supposed to be like this, but i always seem to start at war with the uln. (Not as bad as when i first downloaded 0.5.0, then i was at war with everyone, literally).
Anyway i was making some cargo trips in cephid 17 in my Llama from the oceanic planet to the mining base and back, There were a few uln in the system but all trading ships. I decided to go to the mission computer and do some cargo missions. I equip my llama with some heatseekers and an ion thingy, and get the best shields i could afford, and then took off. At first everything was fine, but when i jumped into the next system i was soon under attack by some uln fighters. It was just a couple hyenas so i ripped them apart pretty easily without taking too much damage. Ijumped into the next system, aas i was getting ready to jump at the next point, at least 4 hyenas and a couple llamas began to assault me. I fired a couple missles and then quickly fled to the next jump point. And right behind me came 20 ships.

This was a lesson for me. Never leave cephid 17
Coragem
Bounty Hunter
Bounty Hunter
Posts: 169
Joined: Sun Jan 20, 2008 8:38 pm
Location: Rio de Janeiro, Brazil

Post by Coragem »

Keep playing that save you will probably face the "Dodo Wave Tractor Beam of Death"

The most deadly force in VS, Dodos With tractor Beams.

1 - They push you into stations
2 - They mess up just when you are going to dock
3 - They are going to follow you, hunt you down, and tractor you to crash into them
4 - They set a Head on crash course with you: "nice easy kill..." you miss one out of 5 you killed in one beam. it hits your ship and you die... again.
5 - I dont like Urn Dodos...
6 - They don't like me either.
7 - This should be changed someday.
Solution: Make AI dont engage hostile ships if not armed with X+ dmg weapon OR fired upon first.

or something else, i wanted to know others opinion on this...

About leaving Cephid 17... well i kinda like playing in Rlaan space... Their ships are nice.
My System: Arch Linux x86_64 Bits CPU: AMD Phenom II X4 995 RAM: Kingston DDR2 800Mhz 8 GB GPU: Dual ATI Radeon HD 4830 512 MB Opensource ATI-Git Drivers. HD: SATA 500 Gb WindowManager: KDE4 Joystick: Thustmaster T.Flight Stick X USB
Fireskull
Venturer
Venturer
Posts: 520
Joined: Sun Aug 07, 2005 4:12 pm

Post by Fireskull »

Its hard to make real money without leaving Cephid.
chuck_starchaser
Elite
Elite
Posts: 8014
Joined: Fri Sep 05, 2003 4:03 am
Location: Montreal
Contact:

Post by chuck_starchaser »

Fireskull! How are you doing, old friend? Hadn't seen you in like two years.
WCU is basically dead, as you probably noticed; but if you're still a Privateer at heart, a bunch of us old WCUers and PRers are now working together on Parallel Universe (pu.wcjunction.com). Just thought I'd let you know. Sorry for the OT-ness.
Fireskull
Venturer
Venturer
Posts: 520
Joined: Sun Aug 07, 2005 4:12 pm

Post by Fireskull »

its okay, I sent you a PM chuck.
Steampunk2
Star Pilot
Star Pilot
Posts: 6
Joined: Sat Jul 19, 2008 8:50 am

Well...

Post by Steampunk2 »

Lucky for me, after 5 more failed pilots i finally got to the point where the only people at war with me are the Aera Luddites And Pirates, Yay Me!
Now i think i'll venture out a little more often, and hope the dodo tractor wave thingy doesnt come after me
Steampunk2
Star Pilot
Star Pilot
Posts: 6
Joined: Sat Jul 19, 2008 8:50 am

Well...

Post by Steampunk2 »

Lucky for me, after 5 more failed pilots i finally got to the point where the only people at war with me are the Aera Luddites And Pirates, Yay Me!
Now i think i'll venture out a little more often, and hope the dodo tractor wave thingy doesnt come after me
Steampunk2
Star Pilot
Star Pilot
Posts: 6
Joined: Sat Jul 19, 2008 8:50 am

Well...

Post by Steampunk2 »

Lucky for me, after 5 more failed pilots i finally got to the point where the only people at war with me are the Aera Luddites And Pirates, Yay Me!
Now i think i'll venture out a little more often, and hope the dodo tractor wave thingy doesnt come after me
Michailvnu
Atmospheric Pilot
Atmospheric Pilot
Posts: 1
Joined: Thu May 23, 2024 10:52 am

сколько стоит установка памятника на могилу

Post by Michailvnu »

Здравствуйте дамы и господа!
Помимо изготовления и установки гранитных памятников, наша компания выполняет работы по благоустройству могил на кладбище. Вы можете выбрать эту услугу как в комплексе с другими ритуальными услугами, так и отдельно. Для обустройства участка захоронения мы располагаем различными ресурсами, из которых вы подберете наиболее подходящий Вам материал.Оформление могилы плиткой считается оригинальным решением обустройства захоронения на кладбище. Такой отделочный материал чаще всего подходит для места погребения с установленным на них мраморным или гранитным надгробием.Облицовочную плитку как правило, выбирают за ее надежность, влагостойкость и эстетичность. Она не подвергается механическим повреждениям и защищает захоронение от попадания влаги, а потому место погребения выглядит солидно и остается ухоженным в течение многих лет.
Image
Наша организация занимается свыше 10 лет ритуальными услугами в городе Калиниграде.Вот что мы можем предложить вам:
1)благоустройство захоронений калининград –Мы более десяти лет предоставляем услуги ритуального характера в Калиниграде и Калининградской области, помогаем достойно проводить усопшего в последний путь.
2)изготовление памятников в калининграде-Мы оказываем ритуальные услуги с набором всего необходимого товара и сервиса, которые предлагаем, опираясь на возможные финансовые затраты клиента.
3)установка памятников в калининграде-Сотрудники нашего ритуального агентства – это специалисты высокого класса с большим опытом работы.
4)ритуальный магазин калининград-Наш многофункциональный похоронно-ритуальный центр обеспечит качественные похороны с полным набором требуемых ритуальных услуг.
благоустройство мест захоронения в калининграде
изготовление памятников в калининграде цены
художественное оформление памятников из гранита
изготовление и установка памятников
заказать памятник из гранита в калининграде
благоустройство мест захоронения фото
правильная установка памятника
изготовление и установка памятников в калининграде
цена памятника из гранита
православные надгробные надписи на памятниках
памятник из гранита 100х50х8
ваза из гранита для памятников
установка памятников фото
гранит памятник цена эксклюзивные
благоустройство могил плиткой цена
карельский гранит памятники каталог цена
обновить надписи на памятнике
изготовление памятников производство
надпись на памятник бабушке
изготовление памятников каталог
надгробные памятники из гранита
памятники гранит надпись
изготовление эксклюзивных памятников
изготовление памятников в калининграде
образцы памятников из гранита
фото памятников на кладбище из гранита
памятники и оградки из гранита
красивые памятники из гранита фото
фирма по благоустройству могил
работы по благоустройство захоронений
памятники из гранита и мрамора фото
изготовление памятников и благоустройство
памятники из светлого гранита
готовые памятники из гранита
гранитные памятники из гранита
благоустройство мест захоронения в калининграде
производители ритуальных товаров
установка памятника
изготовление ритуальных памятников
изготовление памятников телефоны
эксклюзивные памятники из гранита фото
сусальное золото на памятник
горизонтальные памятники фото
продажа памятников гранит
изготовление памятников оградок
памятники изготовление индивидуальные
благоустройство могил в калининграде
благоустройство захоронений калининград
памятники из красного гранита
оформление памятников из гранита
Post Reply